Чи доступне безплатне житло для біженців у Словаччині?

Тематика статті
Зміст
Соціальне житло в Словаччині для українців: важливі нюанси та розмір компенсації
Безплатне житло в Словаччині для українців: умови отримання виплати

Багато українців прибули до Словаччини як біженці, оформлюючи тимчасовий захист. І найважливішим питанням стає саме житлові потреби. Багато країн Євросоюзу надають безплатне житло для біженців на певний термін. У Словаччині ж було ухвалено рішення виплачувати компенсацію для покриття соціального житла протягом певного терміну.

З 1 березня 2025 року уряд Словаччини вніс зміни до системи житлових дотацій для українських біженців. Тепер виплати на покриття комунальних послуг доступні особам, які перебувають під статусом тимчасового захисту, лише на перші 60 днів. Однак, це торкнеться не всіх українців. Якщо біженець належить до категорії вразливих осіб, то допомога видаватиметься на більший термін.

Для тих наших співвітчизників, хто перебуває в цій країні як біженець або планує приїхати сюди, ховаючись від війни, буде корисна й інша інформація. Як оформити статус тимчасового захисту українцям у Словаччині у 2025 році, що потрібно знати і які документи подавати. Або, які державні дотації доступні в Словаччині для українських біженців, як їх отримати.   

Соціальне житло в Словаччині для українців: важливі нюанси та розмір компенсації

Якщо прибулий українець оформив програму тимчасового захисту до 1 березня 2025 року, то компенсація на житлові потреби виплачуватиметься за старими термінами, а саме 120 днів. Ті, хто оформлюється з 1 березня, отримуватимуть державну дотацію тільки в перші 60 днів. Однак, вразливим категоріям біженців допомога може виплачуватися довше, у разі такої необхідності. Ось хто належить до вразливих осіб:

  1. Особи з інвалідністю через серйозні порушення здоров'я, які отримують субсидію як гуманітарну підтримку.
  2. Сім'ї, яким надається допомога за нагальної потреби.
  3. Пенсіонери, віком від 65 років.
  4. Батько-одинак (або опікун за рішенням суду) дитини віком до 5 років, який самостійно доглядає за нею.

Наразі розмір дотацій на житло становить:

  • За однокімнатну квартиру - 390 євро.
  • За двокімнатну квартиру - 540 євро.
  • За трикімнатну квартиру - 720 євро.
  • За квартиру з чотирма і більше кімнатами - 900 євро.
  • За ніч власникам приватної квартири або будинку виплачують 5 євро (не більше, ніж на місяць).
  • За ніч власникам колективного розміщення (а саме муніципалітетам, самоврядним компаніям або юридичним особам) - платять 6 євро.

Дотації власникам житла, які безоплатно надають допомогу з проживанням для біженців за тимчасовим захистом, виплачуються за винятком готелів, хостелів тощо.

Безплатне житло в Словаччині для українців: умови отримання виплати

Для отримання будь-якої допомоги за програмою тимчасового захисту, необхідно виконати низку поставлених парламентом Словаччини умов. Виплата компенсації за житло видається з виконанням таких вимог:

  1. Особисте повідомлення місцевого муніципалітету про надання вам житла. Протягом трьох днів необхідно принести документ «Vzor oznámenia odídenca o poskytovaní ubytovania oprávnenou osobou» від власника. Знайти його можна на сайті МВС Словацької Республіки (внизу сторінки).
  2. Якщо ви є вразливою особою, то під час подання заяви від власника, потрібно буде довести свою вразливість.
  3. У період проживання в наданому житлі потрібно 2 рази на місяць повідомляти муніципалітету про те, що ви їм все ще забезпечені. Між заявами має бути не менше 14 днів. Для цього потрібно подати документ, який називається «Vzor oznámenia odídenca o poskytovaní ubytovania oprávnenou osobou».
  4. Якщо в статусі вразливої особи з'явилися будь-які зміни, потрібно в терміновому порядку повідомити про це місцевий муніципалітет.

У містах муніципалітети називаються «mestský úrad». У Братиславі або Кошице знадобиться саме районний муніципалітет. У невеликому ж населеному пункті він називається «obecný úrad».

При отриманні статусу тимчасового захисту, для доведення своєї вразливості потрібно буде надати такі документи:

  • Довідку з Управління праці чи соціальних справ і сім'ї про отримання матеріальної допомоги по нужді. Або довідка з тих же інстанцій про отримання допомоги по інвалідності.
  • Документ із датою народження, який засвідчує вашу особу, або «Dočasné útočisko», «Odídenec», якщо ви старші за 65 років.
  • Заява від одного з батьків, яка доводить, що ви доглядаєте за дитиною, віком до 5 років. Вона називається «čestné vyhlásenie». Якщо ви є опікуном, то потрібно буде рішення суду з постановою дозволу догляду за дитиною.

Встановили нові правила для власників і адміністраторів приміщення, що здається для біженців. Тепер вони повинні:

  • Подати в муніципалітет договір про здачу житла, він називається «Vzor zmluvy o poskytnutí ubytovania odídencovi».
  • Протягом п'яти робочих днів потрібно подати звіт до муніципалітету. Це робиться наприкінці календарного місяця. Тут мають бути документи «Vzor výkazu oprávnenej PO [právnickej osoby] o výške príspevku za ubytovanie odídenca» і «Vzor výkazu oprávnenej FO [fyzickej osoby] o výške príspevku za ubytovanie odídenca».

Усі ці документи, а також докладний опис обов'язків і процедури здачі нерухомості в Словаччині для українців, ви можете знайти на сайті Міністерства внутрішніх справ Словаччини в документі «Manuál pre oprávnené osoby a obce k príspevku za ubytovanie».
 

Теми