Дискримінаційні вимоги в тендерній документації - листи-відгуки від замовника

Тематика статті

Під час формування тендерної документації на здійснення закупівельної діяльності через електронну систему Прозорро.Закупівлі, замовник може затвердити декілька кваліфікаційних вимог. Це обумовлено дією статті 16 Закону (далі Закон) "Про публічні закупівлі". 

Інші корисні статті на тему закупівель і тендерів у Прозорро.Закупівлі у нас на сайті. 

Якщо учасник - потенційний постачальник товарів, послуг чи робіт бачить у кваліфікаційних вимогах дискримінаційні пункти, то він має подати відповідну скаргу до Антимонопольного комітету України (АМКУ). Відповідно до частини 8 статті 18 Закону, скарги, що стосуються тендерної документації, рішень, дій чи бездіяльності замовника, що трапилися до закінчення строку подання тендерних пропозицій, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, але не пізніш як за чотири дні до встановленої граничної дати подання тендерних пропозицій.

Можна розглянути окремий приклад, а саме вимоги замовника щодо надання листа-відгуку, виданого від імені самого замовника, про виконані аналогічні договірні зобов'язання. Цей лист має бути на фірмовому бланку замовника, виданий не раніше дати оприлюднення оголошення про проведення торгів, підписаний та завірений печаткою керівника замовника. Також він має містити інформацію про номер і дату укладення відповідного договору, щодо якого надається відгук, а також контактні дані виконавця листа для зв'язку з метою перевірки достовірності.

Відповідно до частини 4 статті 22 Закону, тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та дискримінують учасників. Таким чином, узяти участь у відкритих торгах зможуть тільки ті учасники, які мають відгуки від замовників, видані не раніше дати оприлюднення оголошення про проведення торгів, що є дискримінаційним по відношенню до інших учасників торгів.

У підсумку за рішенням АМКУ від 14 травня 2020 року № 9409 та рішенням від 20 жовтня 2020 року № 19595, дії замовника, який встановив у тендерній документації таку вимогу, порушують норми частини четвертої статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону. Вони забороняють внесення дискримінаційних вимог, це також порушує права та законні інтереси учасників закупівель.

Якщо ви є учасником закупівельних тендерів на платформі Прозорро.Закупівлі, і ви в тендерній документації побачили подібну вимогу від замовника, ви маєте право звернутися до нього з вимогою усунути порушення шляхом зміни пунктів тендерної документації.  
 

Теми