Що потрібно знати про ринок нерухомості під час війни

В Україні ринок житла зайшов у глухий кут з початку російського військового вторгнення. Проте невдовзі уряд має намір розморозити угоди з нерухомістю, хоча експерти застерігають українців від таких угод під час війни. Вони кажуть, що є багато ризиків, особливо для покупців.

Є варіанти вигідно купити будинок або квартиру, виробничу або комерційну нерухомість, торговельну нерухомість на аукціонах в електронній системі Прозорро.Продажі. 

Україна має намір знову відкрити ринок житла: чим небезпечні угоди під час воєнного часу?

У перші дні війни в Україні доступ до всіх реєстрів, включаючи реєстр нерухомості, було заблоковано. Природно, що за цих умов ринок нерухомості зупинився. Міністр юстиції Денис Малюска заявив, що уряд вчинив правильно, закривши доступ до реєстрів, попри очевидні втрати для бюджету та багатьох громадян, чиї кошти на існування були пов'язані з ринком нерухомості.

Однак, за його словами, все ще можна укласти нотаріальну угоду купівлі-продажу, але такі угоди завжди ризиковані, оскільки нотаріус не має можливості перевірити власника нерухомості, щоб переконатися, що продавець і власник одна й та сама особа. Усвідомлюючи необхідність руху національної економіки, Міністерство юстиції вирішило, що поступово відкриватиме реєстр, у тому числі реєстр нерухомості. Це означає, що угоди на ринку нерухомості знову стануть простішими. Нещодавно кабінет міністрів прийняв відповідний наказ, що визначає порядок національної реєстрації в умовах воєнного часу. Проте експерти ринку нерухомості радять громадянам не поспішати із покупкою житла. Вони вважають, що нова постанова уряду суперечить вже чинній правовій базі.

"Постанова передбачає, що надалі нотаріальні угоди можна буде не укладати, а підписи сторін будуть засвідчені реєстратором. Це досить хитке становище, оскільки у Цивільному кодексі чітко зазначено, що договори купівлі-продажу мають бути нотаріально засвідчені, а перехід права власності має бути зареєстрований у реєстрі" — каже Юрій Піта, голова Української асоціації спеціалістів з нерухомості.

Тому він рекомендує відкласти покупку житла під час воєнного стану доти, доки життя не повернеться в нормальне русло і не перестануть діяти положення закону воєнного часу. Тим більше, що тепер у таких угодах є ще один ризик.

"Я вважаю, що поки діє воєнний стан, ризик зберігатиметься до останнього моменту. Існує Цивільний кодекс (стаття 233 "Правові наслідки угод, скоєних за тяжких обставин"), який свідчить, що якщо об'єкт продано в період перебування особи у тяжкому стані, то така угода може бути визнана недійсною. Що може бути важчим за війну?" — сказав Юрій Пітта.

Як змінився попит на житло в Україні

Будівельний ринок в Україні почав поступово відновлюватись. Попри війну, люди відновили інвестування у квартири у великих містах, тому робота менеджером з продажу нерухомості набуває знову популярності. Про це свідчить інформація з порталів нерухомості. Також за даними аналітиків, за останній місяць українці відновили відвідуваність сайтів нерухомості. До топ-5 найпопулярніших регіонів із пошуку житла увійшли такі:

  • Закарпаття – за два місяці війни відвідуваність сайту нерухомості відновилася на 96%;

  • Чернівецька область – 52% від довоєнного рівня;

  • Хмельницька область – 45%;

  • Івано-Франківська область – 44%;

  • Черкаська область – 39%.

Натомість у Миколаївській, Полтавській та Дніпропетровській областях зацікавленість у купівлі житла, навпаки, впала.

Як подати заявку на компенсацію

Щоб отримати відшкодування за втрачену нерухомість, спочатку необхідно інформувати органи влади про факт такої втрати. Зробити це можна через програму «Дія», центр надання адміністративних послуг або нотаріуса. Це називається інформаційним повідомленням. А його подання дорівнює заяві про надання компенсації за пошкоджений або знищений об'єкт нерухомості.

Це правилами Кабміну у цьому документі уточнюється, що подавати заявку не обов'язково за місцем проживання. Тож скористатися такою можливістю зможуть і біженці.

Теми