Про систему
Замовникам
Постачальникам
Майданчикам
Регламенти
Регламент
Регламент аукціонів Rialto
Контакти
Процедури
Конкурентний вибір
Запит цінових пропозицій
Аукціон на підвищення
Блог

Від першої особи: Державні vs. Комерційні тендери

Постачальникам

Про свій досвід, перемоги і помилки розповів учасник Prozorro і RIALTO Василь Малинівський, директор Avista Group, на події для учасників відкритих закупівель Zakupki Forum Online.


Комп’ютерні послуги ми надаємо вже 11 років, тому застали й часи, коли для участі у тендері треба було ще подавати конверти, папери, бігти їх віддавати, потім відкривати. Як наслідок, витрачали надмірну кількість часу. 

Зараз ми приймаємо участь у електронних тендерах: державних - в Prozorro та комерційних  - в RIALTO. Для цього ми користуємось одним робочим майданчиком, який акредитований в обох системах. Це зручно, можна підписатись на цікаві вам категорії товарів і послуг та бути в курсі всіх закупівель. Є аналітика, підтримка менеджерів, а головне - це наша реклама і спосіб залучення клієнтів.

Ступінь регулювання закупівель

Що стосується відмінностей, вони, звісно, обумовлені регулюванням державних закупівель на законодавчому рівні. Комерційні організації ж самостійно вирішують, коли і що закуповувати шляхом тендерної процедури.

Державні організації мають закуповувати публічно згідно чинному законодавству, отже кількість державних тендерів зараз більше. Проте ми бачимо, що ринок активно йде вперед, все більше компаній починають проводити тендери відкрито, стає цікавіше як замовникам, так і постачальникам.

Для участі у державних тендерах необхідно готувати великий обсяг документів, в тому числі надати банківську гарантію. Комерційний замовник цього не потребує, а визначає та прописує самостійно, що для нього важливо для підтвердження надійності постачальника.

Звертаю увагу на важливість деталей умов тендерів. Адже невиконання може призвести до дискваліфікації. Ділюся нашим досвідом у державних тендерах, коли ми були дискваліфіковані, хоча й надали кращу пропозицію по ціні:

- “Сертифікат не переведений на українську мову”. Була ситуація, коли виробник надав сертифікат на комп’ютери англійською мовою, а ми упустили нюанс, що за умовами тендеру його треба було перекласти.

- “У листі авторизації не було назви предмету закупівлі”. У листі від виробника товару, який ми пропонували на тендер не було вказано назви. А в ньому обов’язково має міститися що саме пропонується, куди, під який тендер. 

- “Лист не адресований замовнику торгів”. Є замовник, назва організації, виконавча особа, тож лист має бути обов'язково адресований цьому замовнику торгів.

Предмет і умови закупівлі

Відповідно до самої закупівлі можу відмітити, що комерційні замовники більш обізнані щодо ситуації на ринку, активно моніторять ціни і більше вимог висувають до якості. Вони зазвичай виходять з того, що краще один раз купити якісне і більше не витрачати на це час і гроші.

У державних закупівлях в незалежності від змін ситуації на ринку пропозиція ціни зберігається і виконуються умови договору. У комерційних - як замовник, так і постачальник може відмовитись від співпраці, але тоді тендер відміняється і система повертає постачальникам гроші за участь.

Клієнти і продажі

Участь у комерційних тендерах цікава співпрацею з великими брендами, можливістю побудови довгострокових відносин і подальшою впізнаваністю на ринку.

У комерційних тендерах немає можливості оскарження рішення закупівельника в АМКУ. Державні регулюються Законом, тому така можливість є. Але це платна опція, тому іноді вона доречна, іноді - зависока для заробітку, який можна отримати в результаті виграшу - треба дивитись на обсяги і можливі витрати.

Публічні торги - не тільки продажі, а й реклама

Всюди є свої плюси і мінуси. З ними треба працювати, приймати участь, так ви піднімете для свого бізнесу продажі і ефективність. 

Будьте готові, що ви можете виграти, а можете й програти - аналізуйте та пробуйте знову.

Електронні торги  - це не тільки продажі, а й ваша реклама. Навіть, якщо ви десь не виграли, закупівельники будуть бачити, що ви приймаєте участь, ви повноцінний учасник і надійний партнер.


Avista Group - компанія, що надає послуги комп'ютерного сервісу; учасник електронних торгів в Prozorro та RIALTO.

Prozorro - відкрита електронна система державних закупівель.

RIALTO - відкрита електронна система комерційних торгів.

Zakupki Forum Online -  щорічна подія у галузі закупівель.

Поделиться
Трикутник маркетингових закупівель
Клуб закупівельників